Příprava lodi - #0

Výběr lodi není jednoduchá věc, zvlášť když člověk není milionář. Takže jsem brouzdal haldou lodních bazarů:


Ale jak jsem to tak procházel, uvíznul jsem na inzerátu na Sbazaru: Laminátový skelet Skipper 28. Nebylo to daleko, tak jsem se ozval prodávajícímu, domluvili jsme návštěvu, čapnul jsem auto a vyrazil na obhlídku.

Trup je v super stavu, nikdo neví kdy ho vyrobili, ale stavební dokumentace a schválení SPS je z roku 1992. Celou dobu ten trup stál v suchu, takže ten laminát krásně vyzrál. Je sice o chlup menší, ale ještě že tak, aspoň se to dalo snáz přepravit ke mě.
Prodávající, jménem Ruda, měl ještě hotovou konstrukci kýlu, polotovar stěžně a osu kormidla. Takže jsme dohodli cenu i na tyhle díly, vezmu si je taky.

V následujících dnech jsem řešil otázku: „Kam s ní?“ V Klatovech je k pronájmu spoustu šikovných hal, ale moc velkých(150-300m). Já jsem potřeboval cca 40 metrů čtverečních. Tak nakonec jsem s rodinou dohodnul umístění na zahradě, loď budu stavět tam.
Potom jsem vyrazil s měřícím pásmem v ruce ověřit jestli se tam ta loď vejde a hlavně jestli je šance tam s ní reálně dojet. Podle měření vycházelo, že tam náklaďák projede těsně „na zrcátka“, tak nezbylo než doufat.


Ruda mi moc pomohl když mi sehnal jeho kamaráda s velkým autem s jeřábovou rukou. Čistá skořepina se zatím váhově vejde do 1 tuny, takže to šlo takhle realizovat. Až bude loď hotová, bude mít cca 2,5 tuny, to pak bude jinej oříšek.
Naložili jsme trup a stěžeň u Rudy, to šlo poměrně snadno, kolem bylo spoustu místa a pak vyjeli. Cesta svižně ubíhala, co mě znervózňovalo bylo, to že u nás napadlo patnáct čísel sněhu a pod tím byl led. Radši jsem cestou zavolal kamárádům, jestli by přišli na brigádu. Trochu hrozilo, že to budeme posledních 300 metrů táhnout na vozíčku, pokud by se tam ten autojeřáb nedostal.
Naštěstí dostal, „na zrcátka“, takže dobrý. Velký štěstí bylo v tom že jeřábník je taky vlastník jachty, takže věděl co a jak a hlavně se toho nebál. Než jsem si tu akci stihnul nějak fotograficky zdokumentovat, tak byla loď vyložená a dotažená na místo, kde na ní teď můžu pracovat.

Tak teď studuju stavební dokumentaci, objednávam potřebnej materiál a nářadí a čekám na počasí, až pujde něco dělat bez omrzlin.

Vydáno